Wytyczne wobec transportu towarów na terenie naszego kraju powinny być jasne i znane wszystkim kierowcom ciężarówek. Jednak jak wygląda transport na terenie Unii Europejskiej oraz czym różni się poza jej granicami – jakie przepisy i wytyczne nas obowiązują i czego musimy przestrzegać?

Zostając czynnym kierowcą ciężarówki powinniśmy być świadomi, iż nigdy dotyczyć nas nie będzie jedna forma zasad i ustaw. W zależności od miejsca, kraju, regionu w którym będziemy świadczyć usługi transportowe dotyczyć nas będą inne przepisy, zasady, a więc chcąc nie chcąc będziemy musieli się do nich dostosować, aby uniknąć kar i mandatów. Dlatego też, zwłaszcza jeśli zajmujemy się transportem międzynarodowym, tak ważne jest posiadanie wiedzy na temat norm prawnych panujących w krajach przez które nasza trasa przebiega.

Jeżeli transport towarów odbywa się na terenie UE zasady oparte są na wewnątrzwspólnotowej usłudze transportowej, co oznacza iż w wypadku transportu, który przebiega przez cały okres jego trwania przez teren UE, z miejscem rozpoczęcia w jednym kraju, a zakończenia w drugim – miejscem świadczenia usługi, według prawa jest miejsce jej rozpoczęcia, czyli wszystkie zasady postrzegane są przez pryzmat kraju pierwszego. Podatek VAT w transporcie wewnątrzwspólnotowym jest przypisany do kraju usługobiorcy. Wyjątkiem będzie sytuacja, w której usługobiorca nie posiada fizycznej i stałej placówki jego działalności gospodarczej, wtedy opodatkowanie przechodzi na miejsce stałego zamieszkania usługobiorcy. Drugim wyjątkiem jest, gdy sama usługa świadczona jest dla miejsca, które nie jest stałą siedzibą podatnika.

W przypadku świadczenia usług transportowych poza terenami UE (transport poza granicami UE ma miejsce w momencie jego rozpoczęcia w jednym z krajów członkowskich, a zakończenia poza UE)  zakwalifikowanie ich do transportu międzynarodowego odbywa się wtedy, gdy towar przewożony jest z miejsca poza terenem UE do miejsca również nie zaliczającego się do wspólnoty lub w przypadku przewozu zza granicy UE do jednego z jej krajów (lub odwrotnie).

Transport towarów na granicy UE i poza nią

Nawigacja wpisu


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

18 − 15 =