Choć policyjne statystyki w ostatnich latach odnotowują coraz mniej kradzieży samochodów, nie oznacza to, że problem ten przestał istnieć. Czy możemy się uchronić przed złodziejami? Niestety nie. Istnieją jednak sposoby, które mogą takim delikwentom znacząco utrudnić zadanie, a nam pomóc odzyskać auto.

Alarmy dźwiękowe

Choć potrafią doprowadzić sąsiadów do szału, alarmy samochodowe bywają przydatne. Przede wszystkim mogą skutecznie spłoszyć potencjalnego złodzieja i zwrócić uwagę osób postronnych. Bardziej zaawansowane systemy alarmowe mogą też wysyłać powiadomienia SMS do właściciela, informując, że z samochodem dzieje się coś niepokojącego. Niestety, nie są one niezawodne i najczęściej uruchomiają się pod wpływem piłki, którą kopnęło w stronę naszego auta jakieś dziecko, od silniejszego podmuchu wiatru czy ulewy, wysyłając fałszywe sygnały, na które z czasem się uodparniamy i przestajemy na nie reagować. 

Lokalizatory GPS

Choć w wypożyczalniach aut czy flotach taksówkarskich tego rodzaju zabezpieczenia są standardem, warto zastanowić się na monitoringiem GPS samochodu prywatnego. Co prawda rozwiązanie to nie uchroni nas przed złodziejem, ale pozwoli zlokalizować zaginiony pojazd, udostępniając nam trasę jego przejazdu. Po przekazaniu tych danych policji możemy mieć nadzieję na odzyskanie naszego samochodu, zanim ten znajdzie nowego właściciela. 

Blokady mechaniczne oraz blokady zapłonu

Tego rodzaju zabezpieczenia mają na celu uniemożliwienie złodziejowi odpalenie naszego samochodu i odjechanie nim w siną dal. Do najpopularniejszych z nich należą blokady kierownicy oraz blokady skrzyni biegów. Jeszcze kilkanaście lat temu częstym widokiem były blokady zamontowane na kierownicach samochodów, jednak amatorzy kradzionych aut szybko znaleźli na nie sposób, więc charakterystyczna „laska” odeszła już do lamusa. Nowoczesne zabezpieczenia montowane są zwykle poniżej deski rozdzielczej. Po przekręceniu  specjalnego kluczyka, zamontowany pod kierownicą bolec unieruchamia ją, uniemożliwiając złodziejowi jej użycie. Podobnie działają blokady zakładane na skrzynię biegów – w otwór w skrzyni wsadzamy bolec, który ją unieruchamia. 

Możemy również zaryzykować zamontowanie blokady zapłonu lub odcinającej dopływ paliwa. W obu przypadkach, bez uprzedniego włączenia ukrytego w samochodzie przycisku, uruchomienie samochodu będzie niemożliwe. Niestety, system ten ma jedną podstawową wadę – jest skuteczny tak długo, jak długo złodziej nie jest w stanie zlokalizować owego przycisku. A umówmy się, istnieje pewna ograniczona przestrzeń, w której możemy taki guzik zamontować.

Lepszym rozwiązaniem wydaje się immobiliser, który jest elektronicznym odpowiednikiem takiej blokady. Odblokowuje się ją przykładając do miejsca przy stacyjce miejsca breloczek z nadajnikiem wysyłający odpowiedni sygnał, potwierdzający, że jesteśmy upoważnieni do odpalenia samochodu. Nadajnik ten może być również umieszczony w kluczyku. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że nie zajmuje dodatkowego miejsca i nie musimy się martwić, że zapomnimy go zabrać.

Sposoby na ochronę auta przed kradzieżą

Nawigacja wpisu


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

14 + jeden =