Przeprowadzka za granicę to niemal zawsze trudna decyzja, która wymaga od nas przeanalizowania wszystkich „za” i „przeciw”. Musimy wziąć pod uwagę kilka najważniejszych w naszym życiu rzeczy i zsumować plusy i minusy takiego rozwiązania. Dobrze jest najpierw sprawdzić, jakie warunki panują w miejscu, gdzie chcemy się przenieść i upewnić się, że będziemy tam czuli się dobrze. O czym w pierwszej kolejności powinniśmy pomyśleć, planując przeprowadzkę na przykład do Wielkiej Brytanii?

Czy na miejscu jest praca

Kwestie zarobkowe to główny powód przeprowadzki Polska Anglia. Z największą falą emigracji mieliśmy do czynienia kilka lat temu, co nie oznacza jednak, że część osób nadal nie planuje takiego kroku. Nawet perspektywa wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie odstrasza Polaków, którzy cały czas mają nadzieję na znalezienie dobrego zatrudnienia.

Teraz jednak warto być jeszcze bardziej ostrożnym, ponieważ Brexit może w znacznym stopniu wpłynąć na brytyjski rynek pracy. Najlepiej zawczasu zorientować się, czy po przyjeździe na Wyspy czeka na nas zatrudnienie. Możemy popytać wśród znajomych Polaków mieszkających w Anglii od lat, czy jest sens przeprowadzania się akurat w miejsce, gdzie planujemy to zrobić.

Sytuacja dzieci

Jeśli posiadamy rodzinę, jasnym jest, że chcemy dla niej jak najlepiej. Z tego powodu wiele matek czy ojców decyduje się na samotny wyjazd z opcją późniejszego dojazdu rodziny na miejsce. Można to zrobić na przykład korzystając z przewozów, które oferują różne busy z Polski do Anglii. Taka rozłąka, nawet jeśli jest krótkotrwała może być jednak bolesna dla obu stron, dlatego jeśli sytuacja na to pozwala, warto rozważyć zabranie dzieci ze sobą.

Oczywiście wiąże się to z koniecznością zmiany szkoły i praktycznie całego życia dziecka, ale jeśli planujemy przeprowadzkę na stałe, nie ma potrzeby długiej rozłąki z rodziną. Innym wariantem, na jaki możemy się zdecydować jest praca w Anglii tylko przez kilka miesięcy.

W takim wypadku rozstanie z naszymi dziećmi również będzie bardzo trudne, ale można je nieco osłodzić naszym pociechom. Dobrym pomysłem będzie paczka z Anglii do Polski, w której zapakujemy tamtejsze słodycze, ubrania i inne produkty, których dziecko nie ma szans kupić w Polsce.

Czy będzie dokąd wracać?

Takie pytanie zadają sobie osoby, które emigrują za chlebem. Zdarza się, że przeprowadzka, która miała być tylko na kilka miesięcy przeciąga się na zdecydowanie dłuższy czas. Jeżeli na miejscu udaje znaleźć się atrakcyjne i dobrze płatne zajęcie, a warunki do życia są lepsze od tego, co mieliśmy w Polsce, podejmujemy decyzję, by zostać na dłużej. Niezależnie jednak od tego, co dokładnie planujemy, powinniśmy zabezpieczyć sobie miejsce powrotu, by w razie potrzeby mieć dokąd wrócić.

Jeżeli nie mamy potrzeby, by sprzedać mieszkanie, samochód, czy inne elementy naszego dobytku, wstrzymajmy się z takimi decyzjami. Jeżeli okaże się, że życie na emigracji nie jest tak wspaniałe, jak sobie wyobrażaliśmy, zawsze dobrze mieć dokąd wrócić i zacząć wszystko od początku.

Najważniejsze elementy, które trzeba rozważyć przy przeprowadzce za granicę

Nawigacja wpisu


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × trzy =