Zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe wypożyczenie samochodów często okazują się atrakcyjnymi rozwiązaniami. Wypożyczenie auta na kilka dni bywa niezbędne podczas wakacji, czy wyjazdu na delegację. Wynajem długoterminowy bywa natomiast bardziej opłacalny niż zakup samochodu. Na co należy jednak zwracać uwagę wypożyczając auto, aby nie być na tym w żaden sposób stratnym?

 

Samochód z pełnym bakiem

 

Kwestią niezwykle istotną jest upewnienie się, że wypożyczany samochód ma pełny bak. Jeśli bowiem ilość paliwa jest niewielka, konieczne jest doliczenie do ceny wynajmu tankowania. Oczywiście, od razu warto się również zorientować jakiego rodzaju paliwo zużywa dany samochód. Ma to przecież niebagatelny wpływ na cenę tankowania. Ponadto, warto również dopytać przy wynajmie samochodu, czy ma być on zwrócony z pełnym bakiem, czy też nie jest to konieczne.

Ubezpieczenie pojazdu

 

Wypożyczane samochody zawsze posiadają co najmniej podstawowe ubezpieczenie, gdyż jest to wymagane przez polskie prawo. Niemniej jednak ubezpieczenie to bywa bardzo ograniczone. Warto więc sprawdzić, co zawiera się w ubezpieczeniu. Ważną kwestią jest np. możliwość przekazania kierownicy towarzyszowi podróży. Zdarza się, iż umowy z ubezpieczycielami posiadają zapis o utracie prawa do odszkodowania, jeśli samochodem nie kierowała osoba wypożyczająca auto.

Ponadto, wątpliwości dotyczą często również podróży zagranicznych. Nie każde ubezpieczenie obejmuje wyjazdy poza granicę kraju. Należy więc także o tą kwestię dopytać podczas wypożyczania samochodu.

 

Dodatkowe opłaty

 

Firmy wypożyczające samochody często naliczają różnego rodzaju opłaty dodatkowe. Mogą one dotyczyć np. korzystania z dodatkowego sprzętu, takiego jak przyczepy, czy haki na rowery. Zwykle sprzęt tego typu jest płatny. Niemniej jednak, dodatkowe wyposażenie bywa również darmowe. Tak jest często z fotelikami dla dzieci. Niektóre firmy jednak naliczają dodatkowe opłaty również za fotelik, który jest niezbędny podczas podróży z dzieckiem.

 

Gdzie należy zwrócić samochód?

 

Podczas wynajmu bardzo ważne jest ustalenie, gdzie samochód zostanie zwrócony. Wiele osób nie planuje powrotu do miejscowości, w której wynajmuje auto. Często jest tak np. w przypadku podróżników, planujących zwiedzić samochodem dany kraj. W takiej sytuacji mają oni jednak zwykle możliwość zwrócenia auta w innej filii danej firmy. Największe firmy wynajmujące samochody posiadają bowiem bardzo dużo filii zlokalizowanych zwykle w dużych miastach oraz przy lotniskach. Należy liczyć się jednak z tym, że oddanie samochodu w innym miejscu najczęściej jest usługą płatną. Konkretne kwoty za tego typu usługę są bardzo zróżnicowane.

 

Opłacalne wypożyczanie samochodów

 

Ażeby wypożyczenie samochodu było rzeczywiście opłacalne, konieczne jest zwrócenie uwagi na wszystkie wymienione powyżej kwestie. Ponadto, należy zawsze pamiętać o szczegółowym przeczytaniu umowy wypożyczenia, niezależnie od tego jak jest długa. Może się bowiem okazać, iż w umowie znajdują się ukryte zapiski, z powodu których klient będzie zmuszony ponieść dodatkowe koszty.

Na co zwracać uwagę przy wypożyczeniu samochodu?

Nawigacja wpisu


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

jeden × cztery =