Logistyk w czasach współczesnych stał się jednym z najbardziej poszukiwanych i cenionych zawodów. Jeszcze 20 lat temu zawód ten należał do niszowych i mało kto o nim słyszał, jednak wraz z wciąż rosnącym i rozwijającym się rynku na coraz to nowe strefy stał pracą przynoszącą niezmierne korzyści, z racji czego nie należy do zawodów prostych i nieskomplikowanych. Jego kwalifikacje sięgają różnych dziedzin, stąd częsta trudność w próbie zdefiniowania tego kim ten logistyk naprawdę jest.

Zawód logistyka polega w głównej mierze na odpowiednim koordynowaniu prac odbywających się w magazynie – jego obowiązkiem jest doprowadzenie do optymalnego działania firmy pod względem logistycznym: czyli skutecznie, szybko, bez opóźnień oraz wypadków. Prowadzi ścisły nadzór nad prężnym działaniem przedsiębiorstwa. Rozmowy z klientami, sprzedawcami, kontakt ze spedytorem czy urzędem celnym – tym wszystkim nadzoruje logistyk działając tak, aby cała ta wewnętrzna machina funkcjonowała sprawnie, a jej pojedyncze rozgałęzienia współpracowały ze sobą bez przeszkód i utrudnień.  Jak widać praca ta należy do tych bardziej skomplikowanych i przede wszystkim odpowiedzialnych. Działając jako logistyk musimy mieć przemyślany każdy najmniejszy szczegół oraz patrzeć z perspektywą w najbliższą przyszłość.

Oprócz tej szeroko pojętej działalności logistyk może również trudnić się bezpośrednim organizowaniem transportu (odpowiadać za zaopatrzenie, transport oraz dystrybucję). Z racji szeroko zróżnicowanego zawodu, jakim jest logistyk, osoby wykształcone w tym kierunku powinny znaleźć pracę praktycznie w każdej dziedzinie działającej na rynku: od handlu, przez produkcję a na usługach kończąc.

Wykształcenie uprawniające nas do wykonywania zawodu możemy zdobyć na uczelniach wyższych – jako początkujący w branży logistycy na start nasza pensja powinna wynosić około 2-3 tysięcy złotych. Wraz z inwestowaniem w samorozwój, uczęszczaniem na kursy doszkalające oraz zdobywaniem niezmiernie cennego doświadczenia zarobki nasze będą proporcjonalnie rosły.

Logistyk – charakterystyka zawodu

Nawigacja wpisu


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwa × cztery =