Standardowe pojazdy wykorzystywane w transporcie

Transport towarów drogami wymaga stosowania różnorodnych pojazdów w zależności od rodzaju przewożonego ładunku. Przy ładunkach o niewielkim ciężarze i gabarytach sprawdzają się pojazdu ciężarowe o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 ton. W zależności od potrzeb stosowane są tradycyjne zabudowane busy, w których ładunek i rozładunek odbywa się przez tylne drzwi. Do przewożenia wyższych ładunków wykorzystywany jest bus z plandeką lub firanką. Zastosowanie plandeki i firanki znacząco ułatwia załadunek i rozładunek towarów.

Przy większych ładunkach transport odbywać się może przy użyciu

samochodów ciężarowych o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. W tym przypadku również dostępne są trzy rodzaje pojazdów. Pierwsze wyposażone są w zamykany kontener, w drugich część ładunkowa przykryta jest plandeką, a trzecie wyposażone są w przesuwaną firankę. Maksymalna ładowność tego rodzaju ciężarówek zazwyczaj mieści się w przedziale od 2 do 6 ton. W razie potrzeby do samochodu ciężarowego dołączyć można przyczepę, co pozwala na zwiększenie ładowności do 12 ton.

Firmy zajmujące się transportem krajowym i międzynarodowym chętnie korzystają z ciągników siodłowych wyposażonych w naczepę nazywanych potocznie tirami. Do ciągnika siodłowego doczepiona może być naczepa z plandeką lub firanką pozwalająca na załadunek rozładunek tyłem lub bokiem. Ładowność takiego zestawu może wynosić nawet 24 tony.

Tabor do transportu specjalistycznego

Niektóre towary wymagają zastosowania specjalistycznego taboru. Tak jest np. w przypadku produktów żywnościowych lub farmaceutyków, które muszą być transportowane w kontrolowanej temperaturze. Przykładowo transport chłodniczy w Warszawie odbywa się przy użyciu busów lub pojazdów ciężarowych wyposażonych w specjalne chłodnie, izotermy lub kontenery. Coraz częściej do utrzymywania stałej temperatury ładunku, firmy transportowe wykorzystują suchy lód lub specjalne żele chłodzące.

Zastosowanie specjalistycznych pojazdów jest także konieczne w przypadku przewożenia ładunków ponadgabarytowych, takich jak mosty, linie produkcyjne, kotły, zbiorniki, a nawet elementy domów. W takich transportach wykorzystywane są przede wszystkim specjalne platformy pozbawione burt, na których można umieścić ładunek o dużej szerokości. W przypadku konieczności przewiezienia długiego przedmiotu wykorzystuje się ciągnik siodłowy wyposażony w rozciąganą naczepę. Takie naczepy pozwalają na przewiezienie nawet 20 metrowych ładunków.

Jeżeli interesuje nas spedycja drogowa Warszawa ma dużo firm, które korzystają ze specjalistycznych pojazdów przystosowanych do przewożenia tzw. ADR-ów, czyli ładunków niebezpiecznych. Środki chemiczne lub paliwa płynne transportuje się za pomocą cystern, butle z gazem lub inne produkty niebezpieczne znajdujące się w kanistrach lub beczkach mogą być przewożone w specjalnych kontenerach lub w przestrzeni ładunkowej pojazdu, w taki sposób, aby nie mogły się samoistnie przemieszczać. Również przewóz pojazdów wymaga użycia specjalistycznego taboru. W tym wypadku zastosowanie znajdują naczepy, na których umieścić można nawet dziewięć samochodów osobowych.

Jakich pojazdów używa się w transporcie?

Nawigacja wpisu


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 4 =